Hvordan har året 2020 vært?
Kongsberg Maritime begynte på 2020 med stor optimisme. Ved starten av året pekte pilene opp mot økt aktivitet i markedet. Internt var vi godt i gang med integrasjonsarbeidet. Dette var det første hele driftsåret der vi var sammen som ett dobbelt så stort selskap etter oppkjøpet av Rolls-Royce Commercial Marine i 2019.
Så ble året annerledes enn vi trodde, for alle. Det ble et år for historiebøkene. Samtidig så er jeg veldig stolt av at vi har vært fleksible og fortsatt å levere gode løsninger og tjenester til kundene våre. Vi har også tatt i bruk eksisterende og nye digitale verktøy. Og ikke minst ser jeg at integrasjonsarbeidet ikke stoppet opp – vi jobber i stadig større grad sammen som ett Kongsberg Maritime til beste for kundene våre.
Hva har vært den største utfordringen?
Å lede i usikkerhet er ikke nytt for den maritime næringen, men 2020 ga oss en helt ny type usikkerhet som vi måtte forholde oss til raskt. Pandemien hadde også ulik effekt i de 34 landene der vi har medarbeidere, og vi har vært veldig fokusert på HMS og våre ansattes sikkerhet.
For meg personlig syns jeg det er utfordrende å ikke kunne møte folk fysisk. Kroppsspråk har så mye å si når du skal lytte til kollegaer, og jeg savner den dimensjonen i flere samtaler. Men så har vi også blitt flinkere til digital småprat, det er viktig.
Hva har vært den største positive opplevelsen?
Det beste med 2020 er å se hvordan vi har klart å opprettholde driften og levere lønnsomt selv om det har vært nok av utfordringer. Vi har måttet jobbe annerledes enn før, og mange har jobbet hjemmefra, men vi har levert! Produksjonen har gått jevnt, og leveranse- og serviceorganisasjonen har virkelig stått på. Jeg er imponert over samarbeidsånden og stå-på-viljen jeg har sett både hos oss og alle rundt oss både på kunde- og leverandørsiden.
Hvordan er fremtidsutsiktene for din bedrift?
Vi er markedsoptimister. Kongsberg Maritime er en organisasjon som ser fremover, og som nå er godt posisjonert for vekst innenfor havrommet. Vi er har også en veldig klar misjon om å levere teknologi som gjør positiv forskjell for kundene og for klimaet. Vi er en del av fremtidsløsningen.
Hvordan ser dere utviklingen i den maritime klynga fremover?
2020 har tydelig bekreftet at det er særlig to trender som er viktige for utviklingen av vår globale næring. Den første og viktigste driveren er det grønne skiftet, den andre er digitalisering. Disse to går hånd i hånd, og jeg tror den maritime klyngen har store muligheter til å lede an i denne utviklingen. Vi har mye domenekunnskap og bygge på, og jeg ser mange spennende nye initiativ fra både etablerte aktører og start-ups.